Historia parafii

Parafia św. Kamila, wydzielona z parafii św. Andrzeja Apostoła, powstała w 1928r. Parafialny kościół pw. św. Kamila powstał w wyniku prac adaptacyjnych z dawnej sali teatralnej. Poświęcenia kościoła dokonał 7 października 1928r. kard. Adolf Bertram.

W 1932r. lokalia została podniesiona do rangi kuracji, a następnie do rangi parafii. Zaadoptowana na kościół sala teatralna łączyła sięw jednej bryle architektonicznej za szpitalem. Cały obiekt był własnością Ojców Kamilianów.

W 1947r. ówczesne władze przejęły szpital na rzecz państwa. Obecnie w części budynku przyległej do kościoła mieści się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy prowadzony przez Zakon.

1 stycznia 1998r. dekretem Biskupa Gliwickiego odłączono od parafii św. Kamila część zamieszkiwaną przez około 2000 parafian (trzw. Osiedle „Szczęść Boże”). Obszar ten włączono do nowo powstałej parafii św. Wojciecha.